Wynajem autobusów, autokarów i busów – często zadawane pytania

Wynajem autobusów, autokarów i busów to popularna forma transportu w przypadku konieczności przewozu większej liczby ludzi. Mogą z niej skorzystać zarówno osoby fizyczne, firmy, jak i różnego rodzaju instytucje publiczne. Usługi te z reguły wiążą się z okazjonalnymi i okolicznościowymi potrzebami, dlatego wynajem autobusów, autokarów czy busów – to najwygodniejszy sposób na przewiezienie liczniejszego grona osób.
Utrzymywanie floty pojazdów do przewozu zbiorowego, generuje wysokie koszty stałe, stąd najbardziej ekonomiczny wydaje się właśnie dopasowany do indywidualnych oczekiwań wynajem autokarów. Pomorskie województwo to miejsce, gdzie wynajem pojazdów do transportu zbiorowego jest bardzo rozpowszechniony, ponieważ oprócz rozwiniętego przemysłu stoczniowego, region ten słynie także z turystyki. Duża konkurencja wśród podmiotów świadczących usługi z zakresu wynajmu autobusów, autokarów i busów do przewozu osób w województwie pomorskim – wymusza wysoki poziom usług oraz nowoczesny standard pojazdów.

Dobrym przykładem firmy łączącej ponadprzeciętny standard obsługi z wysokiej klasy flotą pojazdów – jest przedsiębiorstwo Albatros Travel z Gdyni, z ofertą którego można zapoznać się pod adresem www.albatrostravel.pl. Co warto wiedzieć na temat usług związanych z wynajmem autobusów/autokarów i na co zwracać uwagę wybierając obsługę danego przewoźnika?

Autobusy vs autokary – czym się różnią oba pojazdy?

Pomimo, iż autobusy i autokary pełnią zbliżone funkcje, to ich odmienna specyfika sprawia, że najczęściej wykorzystywane są w różnych okolicznościach i zaspokajają inne potrzeby przewozowe. Dla wielu osób „autobus” i „autokar” to synonimy i używają tych określeń zamiennie. W rzeczywistości, oba pojazdy znacząco się od siebie różnią, przede wszystkim pod kątem możliwego zastosowania oraz rodzaju i standardu wyposażenia.

Jeśli chodzi o autokary, to z reguły należą one do prywatnych przewoźników, natomiast autobusami zawiadują głównie publiczni operatorzy komunikacji miejskiej. Nie jest to jednak żelazną zasadą, ponieważ typu pojazdy mogą być również własnością prywatnych przedsiębiorców, jak np. w przypadku Albatros Travel, który oferuje wynajem autobusów (pomorskie województwo).
Warto zauważyć, że komfort jazdy autokarem jest wyższy, niż w przypadku podróżowania autobusem. Autokary przeznaczone są zwykle na dłuższe trasy krajowe i międzynarodowe, dlatego posiadają liczne udogodnienia dla pasażerów, jakich nie mają autobusy. Gdynia, Gdańsk, Katowice, Łódź czy Warszawa – to rozległe aglomeracje, w których doskonale sprawdzają się z kolei przegubowe bądź standardowe autobusy. Pojazdy te wykorzystywane są nie tylko jako środki komunikacji miejskiej, ale z powodzeniem sprawdzają się też przy zorganizowanym transporcie pracowników do/z zakładu pracy (wypożyczalnia autobusów z kierowcą).

Funkcjonalne i nowoczesne autokary zazwyczaj są wyposażone w toaletę, dostęp do WiFi, automat do przygotowywania gorących napojów, TV/DVD, klimatyzację czy wygodne i regulowane fotele z podłokietnikami. Autokary udostępniają ponadto pasażerom luki bagażowe, czego nie oferują niestety autobusy.

Albatros Travel (Gdynia) – co do zaoferowania ma lider na pomorskim rynku przewozów grupowych?

Firma Albatros Travel (Gdynia) to jeden z wiodących na pomorskim rynku przewoźników, który posiada bogatą flotę pojazdów do przewozów zbiorowych oraz ciekawą ofertę, m.in. ukierunkowaną na wynajem autokarów. Gdańsk i Gdynia od lat pozostają głównym obszarem aktywności przedsiębiorstwa Albatros Travel, ale przewoźnik obsługuje również klientów z terenu całej Polski, świadczy ponadto kompleksowe usługi w zakresie przewozu międzynarodowego.

Albatros Travel oferuje wynajem busów, wynajem autobusów oraz autokary. Wśród zróżnicowanej floty, firma dysponuje m.in. takimi pojazdami, jak:

 • MAN Exlusive mogący pomieścić blisko 60 osób, z klimatyzacją, systemem multimediów, panoramicznymi szybami, toaletą czy caffe barem,
 • MAN Business Class do przewozu 54 pasażerów,
 • Setra 415 HD (51 osób),
 • Mercedes Tourino Luxline (33 miejsca),
 • Iveco Rosero (31-osobowy),
 • Mercedes Sprinter Vipline (21 os.),
 • VW Caravelle VIP (8+1 os.),
 • VW Caddy Highline (6+1 os.) i inne.

Gdyński Albatros Travel posiada także autobusy na wynajem, z którym mogą skorzystać m.in. przedsiębiorcy do przewozu produkcyjnych pracowników zmianowych, brygad remontowych itp. W ramach dostępnego taboru, do dyspozycji wynajmujących są też autobusy marki MAN o różnorodnej specyfikacji parametrów technicznych. Pozwala to dopasować pojazd do indywidualnych preferencji, potrzeb i oczekiwań każdego klienta.

Stan techniczny całej floty Albatros Travel jest na bieżąco monitorowany, dokonywane są okresowe, obowiązkowe przeglądy oraz regularna wymiana elementów eksploatacyjnych. Firma dba również o zapewnienie pasażerom odpowiedniego bezpieczeństwa, w tym także jeśli chodzi o aspekty higieniczno-sanitarne (COVID-19).

Wynajem autobusów, autokarów i busów – zalety i korzyści

Wypożyczenie autobusu czy autokaru to idealne oraz bezpieczne rozwiązanie, które pozwala zorganizować wycieczkę objazdową, transport pracowników albo przewóz weselnych gości, a w przypadku mniejszej liczby osób, doskonale sprawdza się np. wynajem busów. Gdynia to siedziba firmy Albatros Travel, która posiada zróżnicowaną gamę środków transportu – odpowiednich dla każdego rodzaju grupowego przewozu osób. Wśród zalet i korzyści, jakie doceniają klienci tego profesjonalnego przewoźnika, wymienić należy przede wszystkim:

 • niezależność – w przeciwieństwie do transportu kolejowego czy samolotowego – autokary i busy docierają do miejsca docelowego, bez konieczności problematycznych przesiadek oraz oczekiwania na kolejny środek komunikacji,
 • komfort podróży – minęły już czasy, kiedy przejazdy autokarem/(auto)busem kojarzyły się z niewygodą, bowiem dzisiejsze pojazdy wyposażone są m.in. w klimatyzację, multimedia, przesuwne i regulowane w kilku strefach fotele, toaletę, a nawet barek do przygotowywania kawy czy herbaty,
 • bezpieczeństwo – sprawne technicznie pojazdy wyposażone w szereg innowacyjnych systemów bezpieczeństwa oraz doświadczeni kierowcy,
 • elastyczność – możliwość dopasowania terminu i godzin transportu zbiorowego do indywidualnych potrzeb,
 • ekonomiczność – grupowy przewóz osób to rozwiązanie, które pozwala zaoszczędzić pieniądze, ponieważ często okazuje się on o wiele tańszy, niż w przypadku korzystania z innych środków transportu; wynajem jest też znacznie opłacalniejszy od utrzymywania autokaru/busa we własnym zakresie i pokrywania stałych kosztów jego utrzymania (przeglądy, naprawy, ubezpieczenia, paliwo itp.).

 

Wszystko to sprawia, że wynajem busów, autobusów czy wypożyczalnia autokarów – cieszą się niesłabnącą popularnością wśród osób zainteresowanych stałym lub okazjonalnym korzystaniem ze zorganizowanych przewozów grupowych.